COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ
 
 
 

   
.

اجتماعی: مقام معظم رهبری تاکید کردند: ثبت بین المللی عید نوروز می تواند نوعی انتقال فرهنگ و هدیه به ملت های دیگر به ویژه غرب باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، رییس جمهور و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در جشن جهانی نوروز در تهران، عصر روز گذشته به همراه احمدی نژاد، رییس جمهور کشورمان با حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار نوروز را مناسبتی برجسته از لحاظ معنوی، ملی، و بین المللی و حامل ارزش های ممتاز دانستند و تأکید کردند: عید نوروز نماد نوآوری، طراوت، جوانی، نشاط و تحکیم روابط دوستی و مهربانی میان دوستان و آشنایان است.

حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفتن عید نوروز با چنین ارزش های والایی به عنوان آغاز سال نو در میان برخی ملت ها را یک امتیاز برای آن ملت ها برشمردند و افزودند: با وجود آنکه عید نوروز یک جشن ملی است و جزو اعیاد دینی محسوب نمی شود اما در روایات متعددی از نوروز تجلیل شده و به همین دلیل نوروز فرصتی برای یاد خدا و اظهار عبودیت انسانها در مقابل پروردگار شده است.

ایشان خاطرنشان کردند: بر همین اساس در ایران بنا بر یک رسم دیرینه، مردم به هنگام روز نوروز و لحظه تحویل سال، در اماکن زیارتی و عبادتگاه ها حضور می یابند و از خداوند خیر و برکت و سالی نیکو، طلب می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ثبت بین المللی عید نوروز تأکید کردند: این ثبت جهانی در واقع می تواند نوعی انتقال فرهنگ و هدیه از جانب ملت هایی که نوروز را گرامی می دارند به ملت های دیگر به ویژه غرب باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در شرایطی که متأسفانه جریان فرهنگی همواره از غرب به شرق است، ثبت بین المللی نوروز فرصت انتقال و صدور ارزش های والای فرهنگی شرق به ملت های غربی است.

ایشان با قدردانی از ابتکار رئیس جمهور و دولت محترم در برپایی مراسم جشن جهانی نوروز در تهران خاطرنشان کردند: این مراسم و استمرار آن می تواند زمینه مناسبی برای هر چه نزدیک تر کردن دولت ها و ملت های منطقه به یکدیگر باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش برخی قدرت های بزرگ برای بحران آفرینی میان ملت ها و القای تقابل منافع ملت ها در منطقه تأکید کردند: واقعیت آن است که منافع ملت های منطقه نه تنها در تقابل با یکدیگر نیست بلکه هم افزای یکدیگر است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه ملت های منطقه می توانند یک مجموعه با ارزش و والای فرهنگی تشکیل دهند، افزودند: جمهوری اسلامی ایران از تقویت روابط و همکاری ها میان کشورهای منطقه و همسایه که دارای فرهنگ مشترک هستند، استقبال می کند و پیشرفت و ارتقای هریک از کشورهای همسایه را به سود خود و مایه سرافرازی می داند.

در ابتدای این دیدار احمدی نژاد، رئیس جمهور با اشاره به ثبت بین المللی نوروز گفت: هدف از برپایی جشن جهانی نوروز در تهران، تقویت همکاری ها و روابط سازنده، میان کشورهای منطقه است و مقرر شده است این مراسم هر سال در یکی از کشورهایی که نوروز را گرامی می دارند، برگزار شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: پیام نوروز و ارزش های آن برای جهانیان، گسترش صلح، عدالت و دوستی است.

حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان نیز با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برپایی جشن جهانی نوروز، اظهار امیدواری کرد این مناسبت بین المللی موجب تعمیق روابط و گسترش صلح و دوستی میان کشورهای منطقه شود.

امامعلی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان نیز، جمهوری اسلامی ایران را خاستگاه و وطن اصلی جشن نوروز دانست و گفت: در شرایطی که تهدیدها و تقابل های فرهنگی متعددی در جهان وجود دارد، ثبت بین المللی جشن 6 هزار ساله نوروز، یک رویداد بسیار مهم است.

جلال طالبانی، رئیس جمهور عراق نیز با مهم خواندن ثبت جهانی نوروز، به شرایط عراق بعد از سقوط صدام اشاره و از حمایتهای معنوی دولت و مردم ایران از ملت عراق در سختی ها و شرایط مختلف قدردانی کرد.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، قربانقلی وردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان هم با اشاره به قدمت جشن نوروز، آن را یکی از جشن های بزرگ مردم منطقه دانست و از اقدام جمهوری اسلامی ایران در برپایی جشن جهانی نوروز سپاسگزاری کرد.

همچنین وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در سخنانی ضمن تبریک عید نوروز، ثبت جهانی آن را یک رویداد مهم خواند.

در پایان این دیدار روسای جمهور و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در جشن جهانی نوروز به همراه رهبر معظم انقلاب اسلامی عکس یادگاری گرفتند.

[ ۸ فروردین ۱۳۸٩ ] [ ٢:٤۱ ‎ب.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک