COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

با به کارگیری اسکریپت های روی سرویس دهنده ASP ، می توان صفحات وبی با اجزای پویا ساخت . اسکریپت های ASP می تواند توسط جاوا اسکریپت و VB اسکریپت ایجاد شود.
ASP یک فایل استاندارد HTML است که با گروهی از ترکیبات افزوده دیگر گسترش یافته است .
همانند فایل استاندارد HTML ، یک ASP می تواند شامل برچسب های HTML که توسط مرورگر وب نمایش داده می شود باشد .
هر چیزی مثل اپلت ها جاوا ، متن چشمک زن ، اسکریپت ها و کنترل های اکتیواکس روی سرویس گیرنده ، که بتواند در یک فایل HTML جای دهید ، در یک ASP نیز جای می گیرد .
ASP چند ویژگی دارد که برخی از آنها را بر می شماریم :
ASP می تواند اسکریپت های سمت سرویس دهنده را در بر داشته باشد .
با به کارگیری اسکریپت های روی سرویس دهنده ASP ، می توان صفحات وبی با اجزای پویا ساخت . اسکریپت های ASP می تواند توسط جاوا اسکریپت و VB اسکریپت ایجاد شود .
ASP شماری از اشیای تعبیه شده را فراهم کرده است.
با به کارگیری اشیای تعبیه شده دسترسی پذیر در یک ASP می توان اسکریپت ها را بسیار نیرومندتر کرد ، در میان اشیای دیگر ، این شیی ها به ما اجازه دریافت و ارسال اطلاعات به مرورگر را می دهد .
برای نمونه با استفاده از شیی Request می توان اطلاعاتی را که یک کاربر با فرم HTML فرستاده است ، دریافت و به آن اطلاعات توسط یک اسکریپت پاسخ داد .
یک ASP می تواند توسط اجزای افزوده گسترش یابد .
ASP با شماری از اجزای اکتیواکس ، روی سرویس دهنده استاندارد دسته بندی شده است . این اجزا به ما اجازه انجام کارهایی مانند تصمیم گیری در مورد توانایی های مرور گرهای گوناگون یا گنجاندن یک شماره صفحه ، در صفحه وب را می دهد . این بدان معناست که هیچ مرزی در چگونگی گسترشASP ها وجود ندارد .
یک ASP می تواند اطلاعاتی را با پایگاه داده هایی مانند AQL Sarver یا Ms Access تبادل کند .
با استفاده از مجموعه ویژه ای از اشیا که اشیا داده ای اکتیواکس نامیده می شوند ، میتوان بسیار ی از پایگاه داده ها را در ASP به کار گرفت .
به کارگیری اکتیوایکس ها شکل توانمندی از ASP ها است . با ASP هایی که می توانند با یک پایگاه داده ای داد و ستد کنند ، سایت های وب بسیار پیشرفته ای ایجاد خواهند شد .
پس به طور کلی ، ASP یک صفحه استاندارد HTML است که با اسکریپت های روی سرویس دهنده اشیا و اجزای گسترش داده شده باشد و توسط ASP می توان سایت های وبی را با اجزای پویا و اثرپذیر ساخت .
آنچه با ASP می توان انجام داد :
به طور کلی ASP توانایی های زیر را ایجاد می کند :
اطلاعات را از فرم ها دریافت و در یک پایگاه داده ذخیره کند .
ساخت یک صفحه وب شخصی از مشخصات متناوب کاربران را در بر داشته باشد .
ساخت یک شمارنده صفحه وب .
با توجه به ویژگی های مرورگرهای گوناگون ، صفحات وب گوناگون را نمایش دهد .
صفحات گوناگون را به هم پیوند دهد .
● ASP چگونه کار می کند ؟
شرکت میکروسافت ، ASP را با سومین نسخه llS معرفی کرد . با این کار ، سرویس دهنده ای با محتوای ثابت و ایستا به یک سرویس دهنده با محتوای پویا و تأثیر پذیر تبدیل شد .
مهمترین کار llS ، سرویس دادن به صفحات HTML استاندارد است .
هنگامی که کسی نیاز به یک صفحه وب داشته باشد ، از سرویس دهنده llS استفاده می کند و آن فایل ثابت HTML را از حافظه به دست می آورد و به مرورگر مشخص می فرستد .
llS از دیگر سرویس دهنده های وب جدا است . مهم ترین هدف سرویس دهنده وب ، سرویس دهی به فایل HTML های است .
سرویس دادن به فایل های HTML با گام های زیر پیموده می شود :
۱ ـ یک کاربر ، نشانی اینترنتی فایل HTML ی که می خواهد را درون خط نشانی می نویسد و با فشردن کلید Enter این درخواست را می فرستد .
۲ ـ مرورگر این درخواست را برای یک سرویس دهده وب مانند llS می فرستد .
۳ ـ سرویس دهنده وب در خواست را دریافت می کند و تشخیص میدهد که یک فایل HTML درخواست شده است ، زیر پسوند HTM یا HTML دارد .
۴ ـ سرویس دهنده وب آن فایل را از دیسک یا حافظه دریافت کرده ، برای مرورگر می فرستد .
۵ ـ فایل HTML توسط مرورگر شخصی ترجمه و تعبیر می شود و نتیجه در پنجره مرورگر نمایش داده می شود .
البته این فرایند ها اندکی پیچیده تر هستند ، اما این گام ها کارکرد بخش به بخش یک سرویس دهنده وب را نشان می دهند . یک سرویس دهنده ، درخواست را از فایل های ویژه می گیرد و با به دست آوردن آن فایل از یک سخت افزار یا حافظه و فرستادن آن فایل ، پاسخ می دهد .
ASP دگرگونی هایی بسیار را از پی آورد و افزون بر اینکه llS می تواند بر سرویس HTML ایستا به کار می رود ، انجام خدمات HTML پویا و تأثیر پذیر به همان خوبی گذشته نیز بر می آید . با به کارگیری ASP می توان صفحای با محتوای تازه برای پاسخگویی به درخواست های کاربر پدید آورد .
یک ASP با یک فایل HTML عادی تفاوتی بسیار دارد . یک فایل HTML عادی بدون پردازش به مرور گر فرستاده می شود . در یک فایل HTML ، نخست باید همه دستورها اجرا شوند تا یک صفحه HTML را به وجود آید . ASP در بیشتر موارد به صورت کامل مانند یک HTML معمولی کار می کند ، تنها فرقی که دارد این است که پسوند آن به جای htm به asp دگرگون شده است.
هنگامی که درخواستی برای بدست آوردن یک ASP به وجود می آید ، مرور گر یک صفحه HTML عادی دریافت می کند و همین امر موجب سازگاری ASP با تمام مرورگر ها می شود .

[ ٢٧ بهمن ۱۳۸۸ ] [ ۸:۳٢ ‎ب.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک