COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

چکیده

از نخستین سیستم هاى خبره مى توان به Dendral اشاره کرد که در سال 1965 توسط لیندسی و بوکانان و لیدربرگ پژوهشگران هوش مصنوعى در دانشگاه استنفورد ساخته شد . وظیفه این برنامه کامپیوترى، تحلیل هاى شیمیایى بود. ماده مورد آزمایش مى توانست ترکیبى پیچیده از کربن، هیدروژن و نیتروژن باشد. Dendarlمى توانست با بررسى آرایش و اطلاعات مربوط به یک ماده، ساختار مولکولى آن را شبیه سازى کند. کارکرد این نرم افزار چنان خوب بود که مى توانست با یک متخصص رقابت کند .

 

مقدمه

در علم کامپیوتر پروژه  Dendral دارای اهمیت  زیادی است Dendral اولین نرم افزار برنامه نویسی اکتشافی و تجربی بود که برای تجزیه و تحلیل در علوم تجربی به کار برده می شد و یکی از اولین برنامه هایی بود که به طور خودکار به کسب دانش می پرداخت . که بیشتر دانشی را که جمع آوری می کرد در حوزه علم شیمی بود. و برنامه  Dendral دارای یک پایگاه دانش شده بود که در سیستم خبره امروزی نیز وجود دارد و پایگاه دانشی که می تواند ویرایش شود یا دوباره تعریف شود برای مشکلات جدید و این پروژه به غیر از توسعه دهندگان آن توسط داروخانه ها استفاده میشده است . و این پروژه در عین حال که در پی اهداف تحقیقاتی خود بود به طور مداوم در بیش

تر از یک دهه تولید می شد . این یکی از پروژه های بزرگ هوش مصنوعی بود که علارقم اینکه دارای برجستگی خاصی بود موفقیت آن هم پایدار بود . و مهم تر از آن این پروژه باعث شد تا تحقیقات اکتشافی تجربی با استفاده از برنامه نویسی اکتشافی گسترده شود .

Dendral اولین سیستم متخصص و اولین برنامه هوش  مصنوعی بوده است که حل مشکلات با استدلال علمی پرداخته است

[ ٢٦ بهمن ۱۳۸۸ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک