COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ


ترفندهای ساده و عملی کامپیوتر

نویسنده: آرش حجاریان7ترفند مفید برای نرم افزار Word 2003‌

با بکار بستن ترفندهای زیر، در کار خود با نرم افزار ‌word سرعت بخشید:
1-با فشردن کلید SHIFT + F5 می توانید به قسمتی از متن که به تازگی تغییری در آن ایجاد کرده اید بروید. فشردن مجدد این کلیدها شما را به قسمت های تغییر یافته قبلی متن می برد.
2-اگر فرمت قسمتی از متن را تغییر داده اید، مثلاً رنگ یا نوع فونت آن را عوض کرده اید و حالا می خواهید آن را به همان وضعیت پیش فرض WORD برگردانید، می توانید آن بخش از متن را انتخاب و کلیدهای
CTRL +SPACEBAR را فشار دهید.
3-وقتی می خواهید بخشی از متن را انتخاب نمایید، می توانید کلمه ALT را پایین نگه دارید و با ماوس DRAG کنید. این کار باعث می شود عمل انتخاب به صورت مستطیل شکل انجام شود وسرعت شما به طرز چشمگیری افزایش یابد.
5-در پنجره PRINT PREVIEW شما می توانید پیش از پرینت گرفتن، پیش نمایشی از فایل خود را ببینید. برای انجام تغییرات در همین صفحه، کافیست روی آیکون MAGNIFIER کلیک نمایید تا اجازه تصحیح در متن به شما داده شود.
7-فرض کنید یک فایل طولانی دارید و پیدا کردن مطالب برایتان دشوار است. برای رفع این مشکل کافیست گزینه DOCUMENT MAP را از منوی VIEW انتخاب کنید تا فهرستی از عناوین DOCUMENT شما را نشان دهد. حال با کلیک بر هر عنوان، به آن قسمت از فایل خود پرش می کنید.

غیرفعال کردن قابلیت Superfetch در ویستا

قابلیت Superfetch در ویستا این وظیفه را بر عهده دارد که برنامه هایی را که زیاد مورد استفاده قرار می دهید، در حافظه سیستم به یاد داشته باشد تا در مراجعات بعدی شما سریعتر اجرا شوند. البته ممکن است این کار موجب سریعتر اجرا شدن نرم افزارها شود، اما برای کسانی که لحظه به لحظه سیستم را دستکاری می کنند، یا کسانی دیگری که سرویس های خاصی را از ویندوز طلب می کنند (مانند اجرای بازی های سنگین که به تمام منابع حافظه احتیاج دارد)، این قابلیت چندان مفید به نظر نمی آید. در ضمن هنوز هیچ مدرک ثابت و محکمی هم که نشان دهد Superfetch واقعاً در اجرا شدن سریعتر برنامه ها، نقشی ایفا می کند وجود ندارد، اما به هر حال اگر از کسانی هستید که مرتباً نرم افزارها را باز و بسته می نمایید، بهتر است Superfetch را غیرفعال نکنید و گناه کند شدن سیستم را گردن ما نیندازید! به هر حال Superfetch هم مانند دیگر سرویس هایی که همیشه در حال اجرا هستند، قسمتی از حافظه را به خود اختصاص می دهد و این برای کسانی که استفاده چندانی از این قابلیت نمی کنند ولی حافظه خود را اشغال شده می بینند، چندان خوشایند نیست.
اما برای غیرفعال کردن Superfetch، ابتدا باید به لیست سرویس های ویندوز بروید. برای این کار ابتدا قسمت Services را با تایپ عبارت Services.msc در قسمت Run و یا در قسمت جستجوی موجود در منوی Start ویستا، اجرا کنید. در پنجره باز شده، سرویس Superfetch را پیدا کرده و دو بار روی آن کلیک کنید. در پنجره تنظیماتی این سرویس، عبارت Startup type را پیدا کرده و لیست کشویی آن را باز کرده و گزینه Disabled را انتخاب کنید. دفعه بعدی که ویندوز شروع به کار کرد این سرویس اجرا نخواهد شد. البته اگر هم اکنون قصد غیرفعال سازی این قابلیت را دارید، می توانید روی گزینه Stop موجود در پنجره هم کلیک کنید.
در آخر باز هم توصیه می کنیم اگر کاربری عادی هستید، بهتر Superfetch را غیرفعال نکنید.

اضافه کردن Control Panel به منوی کلیک راست

در بیشتر مواقع، گذرمان به کنترل پانل می افتد و هر بار برای دسترسی مجبوریم که به منوی استارت یا آیکون My Computer مراجعه کرده و با کلیک روی گزینه Control Panel به این قسمت وارد شویم. اما بهتر است با یک دستکاری ساده در رجیستری، گزینه ای برای راحت باز کردن کنترل پانل، به منوی کلیک راست اضافه کنیم. برای انجام این کار، ابتدا رجیستری را باز کرده و به آدرس زیر بروید:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

حال روی آیتم shell که در پانل سمت چپ قرار دارد کلیک راست کرده و روی New رفته و سپس Key را بزنید. نام کلید جدید ایجاد شده را Control Panel بگذارید. حال روی خود آیتم Control Panel که خودتان ایجاد کردید، دوباره کلیک راست کرده و سپس به New و بعد Key را زده و نام کلید جدید ایجاد شده را Command بگذارید. حال در سمت راست روی گزینه Default که مقدار پیش فرض است، دوبار کلیک کنید تا باز شود و در کادر مربوطه عبارت زیر را اضافه نمایید:

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL

کار تمام است. هم اکنون اگر در دسکتاپ کلیک راست نمایید، آیتم Control Panel را مشاهده خواهید کرد.

چطور می توان منوی راست کلیک را ویرایش و مدخل های اضافی را حذف کرد؟

لازم به ذکر است بعد از نصب یک برنامه، آن برنامه یا به تنهایی ویا با تعدادی زیرشاخه در لیست راست کلیک روی یک فایل ظاهر شود. برای مثال نرم افزارهایی مانند WinZip و یا انواع AntiVirus ها. این عمل سبب شلوغ شدن تدریجی این منو شده و حال سوال این است که چطور آنها را ویرایش کنیم؟
این کار را با دست کاری کوچکی در رجیستری می توان انجام داد. در حقیقت این نرم افزارها در لیست راست کلیک روی فایل، برای راحتی بیشتر کار کاربران در استفاده از آن نرم افزار، یک یا تعدادی مسیر ایجاد می نمایند. بنابراین اگر شما کاربری باشید که نرم افزارهای زیاد از این دست را بر روی سیستم خود نصب نموده باشید، پس از مدت کوتاهی لیست راست کلیک شما بسیار بلند بالا و طولانی خواهد شد. این مسئله ممکن است مشکلاتی را برای کاربر به وجود آورد که زیاد خوشایند نباشد. البته برخی از برنامه ها درون قسمت تنظیمات خود، قسمتی را برای حذف این قابلیت گنجانده اند، اما معمولاً بسیاری از نرم افزارها فاقد چنین قابلیتی هستند.
برای حل این مسئله، ابتدا از طریق منوی Start ابزار Run را اجرا کرده ودر آن تایپ کنید Regedit و سپس Enter را بزنید تا ابزار ویرایش رجیستری ظاهر شود.
سپس کلید زیر را بیابید:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers

در زیر مجموعه کلید ContextMenuHandlers شما نام برنامه هایی را که در لیست راست کلیک قرار دارند مشاهده خواهید نمود.
اکنون برای حذف آنها از لیست راست کلیک، کافی است روی پوشه همنام با نام برنامه راست کلیک کرده و سپس با انتخاب گزینه Delete آن را حذف نمایید. توجه داشته باشید که از حذف کردن پوشه هایی (کلیدهایی) با نامی غیر از نام برنامه مورد نظر خود، جداً خودداری کنید.
اما قبل از پاک کردن کلید بهتر است یک کپی از آن تهیه نمایید تا در صورتی که مجددا به وجود برنامه در راست کلیک نیاز پیدا کردید، بتوانید آن را باز گردانید. برای این منظور قبل از حذف کلید، مراحل زیر را انجام دهید:
روی کلید همنام با نام برنامه راست کلیک کرده و گزینه Export را انتخاب نمایید. در یک مسیر مشخص بر روی هارد، این کلید را با نامی مشخص (برای مثال نام خود برنامه) ذخیره نمایید. به این ترتیب شما می توانید هر وقت که نیاز داشتید برنامه را با دابل کلیک کردن بر روی این فایل (که از نوع Reg می باشد)، به لیست راست کلیک باز گردانید.
[ ۱٥ بهمن ۱۳۸۸ ] [ ٥:۳۸ ‎ب.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک