COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

10 پیش بینی بزرگ برای جهان آی تی سال 2010

یک نشریه تخصصی دنیای آی تی به نام PCMagazine به قلم یکی از کارشناسان خود 10 پیش بینی بزرگ برای جهان آی تی سال 2010 کرده است.

پیش بینی های این نشریه بیشتر بر پایه شبکه ای شدن کاربران، کوچک تر شدن دستگاه های سخت افزاری و جایگزین شدن فناوری های قدیمی با نمونه های مدرن انجام شده است.

از میان این پیش بینی ها 6 مورد آنها به شرح زیر است:

سال ورود تلویزیون های سه بعدی

وجود تلویزیون های HD دیگر این روزها عجیب و غریب نیست؛ تلویزیون هایی که دارای حافظه هستند و برخی کارایی های رایانه های خانگی را به راحتی انجام می دهند. از این رو باید برای آینده آنها یک چیز شگفت انگیز و تقریبا دست نیافتنی پیش بینی کرد. البته شاید چیزی که قرار است به آن اشاره کنیم کمی شگفت انگیز باشد اما اصلا دست نیافتنی نیست.

گام بعدی در دنیای تلویزیون ها ظهور تصویرهای سه بعدی است. اما ظهور این پدیده در تلویزیون ها پایان کار نیست، احتمالا در سال آینده رایانه های خانگی و کنسول های بازی هم از این فناوری هیجان انگیز بهره خواهند برد.

با این حال به نظر نمی رسد با دستگاه های فعلی بتوان چنین فناوری هایی را به خانه برد. اما سال 2010 سالی است که مسلما تولیدکنندگان به فکر این خواهند افتاد که دستگاه هایی را بسازند که بتوانند از فناوری های سه بعدی استفاده کنند.

تحول در فناوری های کنترلی لمسی

از وقتی که تولیدکنندگان موبایل ها متوجه شدند می توانند به راحتی از حس لامسه انسان برای کنترل دستگاه هایشان کمک بگیرند، هر روز شاهد خبر جدیدی در این زمینه هستیم. در واقع این بهترین روش و البته راحت ترین روش برای کنترل دستگاه های سخت افزاری است و حالا که رایانه هایی به بازار عرضه شده اند که صفحه های لمسی دارند به سختی می توان از درخواست های دیگر مصرف کنندگان برای داشتن چنین دستگاه هایی چشم پوشی کرد.

به نظر می رسد در سال 2010 بازار چنین دستگاه هایی دوبرابر خواهد شد. در کنار آن پیش بینی می شود کنسول های بازی هم استفاده بیشتری از این شیوه کنترل دستگاه ها بکنند.

در کنار آن، استفاده از حرکات دست، پا و بدن برای بازی کردن چند وقتی است که طرفداران بسیار زیادی چه در میان کاربران و چه در میان کارشناسان بهداشتی که نشستن بیش از اندازه کودکان در پای صفحه نمایش ها را تقبیح می کنند، پیدا کرده است. از این رو به نظر می رسد دنیای بازی ها در سال 2010 میزبان بازی هایی باشد که بیشتر کاربران را به حرکت در می آورد تا شخصیت های بازی ها را.

سال افول دی وی دی

دی وی دی ها احتمالا در سال جدید به موضوعی متعلق به گذشته تبدیل خواهند شد. با این حال نمی توان گفت در سال جدید کلا دی وی دی ها از یادها خواهند رفت اما امکاناتی که شرکت هایی نظیر اپل و نت فلیکس عرضه خواهند کرد، قطعا از رونق آن خواهد کاست.

ازاین رو بسیاری از کاربران به اجبار باید به روش هایی که شرکت های بزرگ برای عرضه فیلم ها انتخاب می کنند، تن دهند. یکی از این روش ها استفاده از جعبه های نمایش ویژه ای است که شرکت ها عرضه می کنند. از این دست فناوری های نوین می توان به اپل تی وی و تلویزیون هایی که قابلیت های اینترنتی دارند، اشاره کرد.

سال اوج گیری نت بوک ها (netbook)

نت بوک ها در سال های اخیر به عزیزدردانه های صنعت رایانه تبدیل شده اند. سال گذشته 10 میلیون دستگاه از آنها فروخته شده و قرار است این میزان در سال جدید به 30 میلیون برسد.باوجوداین ،به نظر می رسد فروش این دستگاه ها رقمی بیش از این پیش بینی باشد.

اما این دستگاه ها هنوز به خوبی نمی توانند با نوت بوک ها رقابت کنند. نوت بوک های فعلی کمی سنگین تر و بزرگ تر از نت بوک ها هستند اما در آینده با توجه به روندی که طراحی نوت بوک ها طی می کنند، شاهد عرضه نوت بوک های سبک تر و کم عرض تری خواهیم بود.

با اینکه این نوت بوک ها از نت بوک ها کمی گران ترخواهند بود اما صفحه های نمایش و صفحه کلید های بزرگ تر آنها بیشتر نظر مصرف کنندگان را جلب خواهد کرد. از این رو نمی توان پیش بینی کرد در آینده ای نزدیک نت بوک ها جای نوت بوک ها را بگیرند اما می تواند پیش بینی کرد سال آینده سال رونق گرفتن این دستگاه های کوچک باشد.

تبلت ها و مینی تبلت ها بازار را تسخیر خواهند کرد

با توجه به شایعاتی که درباره تبلت های اپل و تعداد مینی تبلت هایی که قرار است سال آینده به بازار عرضه شود وجود دارد، می توان به راحتی پیش بینی کرد که سال آینده سال موفقی برای تبلت ها و مینی تبلت ها خواهد بود.

اگر اپل آنگونه که انتظار می رود یک تبلت با استفاده از نرم افزارهای خود به بازار عرضه کند، می توان به راحتی پیش بینی کرد که راه جدید در مقابل این دستگاه ها باز خواهد شد.

برخی احتمال می دهند این دستگاه ها در سال جدید با استقبال چندانی روبه رو نشود و البته با توجه به فناوری هایی که جدیدا در ساخت نوت بوک ها به کار می رود، پیش بینی چندان نادرستی هم به نظر نمی رسد اما با این حال، این دستگاه ها در سال جدید قطعا راه خود را خواهند یافت و مشتریان خود را پیدا خواهند کرد.

این پیش بینی هم اجتناب ناپذیر به نظر می رسد؛ چون دنیای آی تی روز به روز به پرتابل شدن نزدیک می شود و همین موضوع است که کارشناسان را به آینده تبلت ها و مینی تبلت ها امیدوار کرده است. مینی تبلت ها به عنوان پایه جدید ای بوک ها شناخته خواهند شد. مینی تبلت ها حتی پیش از آنکه پیش بینی خاصی درباره آینده آنها در سال جدید میلادی شود مورد توجه افراد خاصی واقع شده اند.

این افراد خاص دست اندرکاران صنعت نشر هستند. کارشناسان صنعت نشر خیلی زودتر از مصرف کنندگان معمولی به توانایی های تبلت ها و مینی تبلت ها پی برده اند و امیدوارند با استفاده از آنها به عنوان یک دستگاه پایه، روزنامه ها، مجلات و کتاب های خود را با قابلیت های گرافیکی بالا عرضه کنند.

بسیاری از ناشران بزرگ در حال حاضر با شرکت Adobe همکاری می کنند تا برنامه های مناسب محتوایی نشریات خود را برای عرضه در مینی تبلت ها تهیه کنند. از این رو می توان سال 2010 را سال تجربه گرایی برای ناشران و دست اندرکاران تهیه سخت افزارها و نرم افزارها دانست. از این سال همچنین می توان در حالتی بسیار خوشبینانه و خیال پردازانه که ناشران دوباره کتاب ها را به شیوه ای جدید منتشر کنند، نام برد.

[ ٢۸ دی ۱۳۸۸ ] [ ۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک