COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

بدترین سیستم عامل های تمام دوران   تاکنون صدها نگارش گوناگون سیستم عامل توسط برنامه نویسان طراحی شده است که برخی از آنها تنها روی یک کامپیوتر یا دستگاه خاص کار می کرده اند و برخی نیز جهان گیر شده اند. هنگامی که صحبت از مقایسه پیش می آید، رسم معمول آزمایش های نرم افزاری این است که بهترین چیز را معرفی کنند. بسیاری از افراد خاطرات خوبی را با سیستم های عامل قدیمی سپری کرده اند و اگر موج شدید فناوری نبود، شاید به این زودی ها از آنها دل نمی کندند. اما در این میان کسانی هم هستند که تجارب بدی را با سیستم های عامل سپری کرده اند. به ترتیب توالی زمانی، به بدترین سیستم های عامل معروفی که تاکنون منتشر شده اند، نگاهی خواهیم انداخت:

360 /1964OS

منظور از این نسخه، آن سیستم عامل معروف آی بی ام نیست که با قابلیت اشتراک زمانی1، تحول زیادی در سیستم های عامل ایجاد کرد.

منظور، نسخه اولیه آن است که فرد بروکس2، مدیر پروژه آن اذعان داشته بود که برنامه های کنترلی اش مشکل دارد، حافظه بیشتری از آن چه فکر می کردند مصرف می کند و بسیار کند است!

اواخر دهه 60، ITS

سیستم اشتراک زمانی غیرهمخوان3، به زبان های اسمبلی 6DEC PDP- و 10PDP- نوشته شد و از فقط از فایل های با نام شش حرفی داخل یک دایرکتوری پشتیبانی می کرد (بله، درست خواندید، هر فایل باید داخل دایرکتوری منحصربه فرد خودش قرار می گرفت.) و امنیت آن بسیار ضعیف بود و می توانستید به سیستم هر کس وارد شوید، بی آن که کلمه عبوری از شما بپرسد.

صرف نظر از رنج زیادی که باید برای استفاده آن متحمل می شدید و امنیتی که اصلا نداشت، سیستم عامل مهمی محسوب می شد. هر چند از زمان عرضه یونیکس، بسیاری از برنامه هایی که روی آی تی اس نوشته شدند، امروزه هم استفاده می شوند.

گنوهرد از 1983 تا امروز ناکامل!

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا به لینوکس می گویند گنولینوکس؟ پاسخ رسمی آن وجود هسته ای برای سیستم عامل است که بر مبنای نرم افزار گنو باشد و سیستم عامل کاملی را شکل دهد. گنو قرار بود در سال 1983 منتشر شود تا به طور کل جایگزین سیستم عامل یونیکس شود.

اما بعد از حدود 25 سال از توسعه آن، گنو هنوز هم کامل نشده است: هسته آن، هرد هیچ وقت نتوانست کار خود را آغاز کند. تقریبا هیچ کس نتوانست از گنوهرد4 استفاده کند.اما چرا گنوهرد را در ده سیستم عامل بد قرار داده ایم؟ به این خاطر که پس از گذشت یک ربع قرن، هنوز نتوانسته به قول خود عمل کند و اگر لینوکس نمی آمد تا گنو را نجات دهد، امروز بزرگترین شکست دنیای نرم افزاری آزاد را شاهد بودیم.

سال 1985 و ویندوز 01/1

اولین تلاش مایکروسافت برای تبدیل داس متنی به ظاهری گرافیکی در یک کلام، افتضاح بود. ویندوز 1 زشت بود و با دو سال تاخیر عرضه شد و خوب کار نمی کرد. این موضوع به کنار، هیچ نرم افزاری نبود که روی ویندوز کار کند. نرم افزارهای ویندوز تا زمان عرضه ویندوز 03/2 که دو سال بعد عرضه شد، به طور کامل عملیاتی نشدند.

اگر بخواهیم با سیستم های عامل همان سال مقایسه کنیم، اپل سیستم 1/2 خود را عرضه کرده بود که با پشتیبانی از پرینترهای لیزری و سیستم فایل پیچیده درختی، اساسا امکان قیاس ویندوز و مک را سلب می کرد.

سال 1988 و 4.0 MS-DOS

به نظر می رسد که مایکروسافت در این سال ها دیگر برای این سیستم عامل وقتی نمی گذاشت. نسخه های قبلی داس در زمان خود واقعا سیستم های عامل خوبی بودند.

اما با عرضه داس 4، مشخص نبود هدف چیست؟!

برنامه ها ساعت به ساعت از کار می افتادند و درست وسط یک دستور سیستم تان متوقف می شد و کار نمی کرد. غیر از صفحه آبی مرگ ویندوز، هیچ چیز دیگری به این بدی نبود.کاربران کامپیوتر برای حفظ سلامت عقلانی خود، یا به نسخه قدیمی تر داس پناه می بردند یا به DR-DOS موسسه دیجیتال ریسرچ.

نکته جالب این است که DR-DOS نام گذاری ویرایش های خود را مطابق با داس مایکروسافت انجام می داد تا عملکرد مشابه مایکروسافت را نشان دهد، اما در سال 1989، DR-DOS را با ویرایش شماره 5 عرضه کرد که هیچ شباهتی به داس نسخه 4 مایکروسافت نداشته باشد!

سال 1989 و میزکار باز SCO

اگر به نیمه پر لیوان نگاه کنیم، SCO اولین یونیکسی بود که پردازش 32 بیتی می کرد و رابط گرافیکی داشت. اما نیمه خالی لیوان، این سیستم عامل به تله مرگ بار معروف بود!

OpenDesktop در آن زمان بهترین تجارب رابط های گرافیکی را که هر کسی به چشم دیده بود، به ارمغان می آورد. اما ویرایشگر متن تان مدام قفل می کرد و کامپایلرها تمام سیستم را از کار می انداختند و معلوم نبود که کدام پنجره در حال فعالیت است؟!

سال 1996، JavaOS

می خواهید بدانید بدترین ایده برای راه اندازی سیستم عامل چیست؟ آن را به زبانی بنویسید که از جاوای سال 1996 کندتر باشد. اما سان با کمک آی بی ام این ایده را عملی کرد. سیستم عامل جاوا روی کامپیوترهای شبکه ای و سیستم های Embedded کار می کرد. اما جالب است بدانید میان این همه سیستم های عامل Embedded ، تعداد کمی نام JavaOS را شنیده اند. سان در سال 2006 بالاخره قبول کرد که ایده بدی است و برای همیشه آن را به بخش یادمان سیستم های خود منتقل کرد.

سال 2000، ویندوز میلینیوم

تا زمانی که سیستم عامل دیگری از مایکروسافت، چند سال پیش آمد، «ویندوز می» در سبد بدترین ها، آخرین محصول مایکروسافت به حساب می آمد. این سیستم عامل در فهرست مجله PCWorld ، با عنوان بدترین محصولات فناوری تمام دوران، شماره4 را به خود اختصاص داده است و قرار بود هم سیستم عاملی 16 بیتی باشد و هم سیستم عاملی 32 بیتی.

ویندوز ملنیوم همه چیز داشت، کند بود، امن نبود، پایدار هم نبود. مایکروسافت نتوانست بیشتر از یک سال به فروش آن بپردازد و یک شکست کامل به حساب می آمد.

سال 2001 تا 2006، لیندوز

چه اتفاقی می افتد اگر لینوکس و ویندوز را کنار هم بگذاریم؟ مطمئنم که نتیجه کار خوب در نمی آید! لیندوز که اولین بار در سال 2001 عرضه شد، قول داد که تمام برنامه های ویندوزی را در لینوکس اجرا کند. موسسه لیندوز بعد از چند ماه متوجه شد که ایده بدی را سرلوحه کار خود قرار داده است و حتی با کمک Wine هم نمی شود تمام برنامه های ویندوز را در لینوکس اجرا کرد، دست آخر نتوانست تمام برنامه های ویندوزی را روی لینوکس اجرا کند و خود را به عنوان جایگزین ویندوز مطرح کند.

سال 2006، ویندوز ویستا

ویندوز ویستا تنها سیستم عاملی است که همه تان بدون استثنا آن را در این لیست قرار می دهید. شمردن معایب آن نیاز است؟ کند است، همخوانی سخت افزاری و نرم افزاری خوبی ندارد، نسخه های زیادی دارد و باز هم امنیت صحیحی ندارد و ...

همه این ها باعث شد مایکروسافت زمان پشتیبانی از ویندوز اکس پی را گسترش دهد، توسعه ویندوز 7 را با جدیت بیشتری دنبال کند و به همگان قول دهد که همه چیز در آینده برطرف خواهد شد.

[ ۱٧ آذر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک