COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

ماموریتی تازه برای کشف سیارات مشابه زمین

ربکا مورل
گزارشگر علمی، سایت خبری بی بی سینقشی از کوروت
کوروت طبق برنامه و بدون مشکل به فضا پرتاب شد
جستجو برای یافتن سیارات مشابه زمین با اعزام یک تلسکوپ فضایی تازه به مدار زمین وارد مرحله جدیدی شده است.

کوروت (Corot) نخستین فضاپیمایی است که قادر است آن دسته از کرات خاکی که تنها چند برابر زمین هستند و حول ستاره های همسایه می گردند را ردیابی کند.

این فضاپیما همچنین قادر خواهد بود به جزئیاتی در مورد این ستاره ها از جمله جرم، سن و ترکیب شیمیایی آنها پی ببرد.

این ماموریت چندملیتی که توسط آژانس فضایی فرانسه (Cnes) هدایت می شود، روز 27 دسامبر از قزاقستان به فضا پرتاب شد. آژانس فضایی اروپا، اتریش، اسپانیا، آلمان، بلژیک و برزیل از دیگر شرکای این پروژه هستند.

تین لام ترانگ، مدیر پروژه کوروت، گفت: "انسان از ابتدای پیداش علم نجوم به سایر کرات اندیشیده است. کوروت به ما کمک خواهد کرد درک کنیم آیا کرات خارجی مشابه زمین تنها یک رویا هستند یا واقعیت خارجی دارند."

دو هدف عمده

این ماهواره 650 کیلوگرمی سوار بر موشک "سویوز-2-1بی" از سکوی بایکنور در قزاقستان به یک مدار قطبی (به ارتفاع 827 کیلومتر) پرتاب شد.

کوروت حامل یک تلسکوپ 27 سانتیمتری (قطر آینه) و همچنین چند دوربین از نوع "سی سی دی" است که قادر به تشخیص تغییرات بسیار خفیف در درخشندگی ستارگان است.

ایان راکسبرگ، استاد اخترشناسی در کوئین مری که دانشمند آژانس فضایی اروپا در پروژه کوروت است گفت: "این ماموریت دو هدف عمده علمی را دنبال می کند."

رصد 60 هزار ستاره برای یافتن سیارات در اطراف آنها یکی از این وظایف است.

آقای راکسبرگ می گوید: "با قرار گرفتن سیاره میان ما، یعنی ناظر زمینی و ستاره ای که حول آن می گردد، بخشی از نور ستاره مسدود می شود - به این می گویند گذر، مثل گذر زهره از برابر خورشید."

"بنابراین کار ما این است که نور ستاره ها را اندازه بگیریم و مواظب افت درخشندگی آنها باشیم تا به وجود احتمالی سیارات در مدار آنها پی ببریم."

طی یک دوره دو سال و نیمه، این ماهواره بر پنج یا شش قسمت آسمان تمرکز خواهد کرد، هر بار به مدت 150 روز.

ماهواره هر 512 ثانیه یک بار درخشش تقریبا 10 هزار ستاره را اندازه گیری خواهد کرد. دوربین حساس آن کوچکترین تغییر در درخشندگی این ستارگان را تشخیص می دهد.

انواع سیارات

دانشمندان با اندازه گیری این تفاوت ها، می توانند بسیاری از انواع سیارات را ردیابی کنند - از سیارات غول پیکر گازی گرفته تا کرات کوچک خاکی. اما دانشمندان به خصوص مشتاق به یافتن سیارات کوچکتر هستند.

پروفسور راکسبرگ توضیح داد درحالی که سیارات بزرگتر با استفاده از تکنیک های مختلف از روی زمین (با تلسکوپ های زمینی) قابل ردیابی هستند، اما این کار در مورد سیارات تقریبا هم اندازه زمین ممکن نیست.

وی گفت کوروت نخستین فضاپیمایی است که قادر به یافتن این دسته از سیارات (مشابه زمین) خواهد بود: "کوچکترین سیاراتی که قاعدتا باید بتوانیم بیابیم دو برابر زمین خواهند بود نه بزرگتر."

تیم محققان انتظار دارد در هر میدانی که رصد می شود حدود 10 تا 40 عدد از این سیارات کوچکتر و ده ها عدد از سیارات بزرگتر گازی را بیابد.

هدف عمده دیگر این ماموریت درک بیشتر ستارگان است.

دانشمندان با رصد تغییرات بسیار خفیف در نور ستاره قادر خواهند بود اطلاعاتی درباره بخش های داخلی، جرم، قدمت و ترکیب شیمیایی آن جمع آوری کنند.

پروفسور راکسبرگ گفت این تیم در نظر دارد اطلاعات بیشتری در مورد حدود 60 ستاره درخشان تر آن بخش از آسمان که رصد می شود جمع آوری کند.

[ ۱٧ آذر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ] [ arash ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک