COMPUTER
Hardware-software-windows-network-short stories 
قالب وبلاگ

8 نکته مهم برای امنیت بیشتر رمز عبور

 

 معمولا اکثر کسانی که از کامپیوتر استفاده می کنند، رمز عبورهای خیلی ساده را انتخاب می کنند. به نظر من این یک نوع سهل انگاری است. چون رمز عبورهای خیلی ساده و خیلی معمولی در مدت زمان چند ثانیه هک می شوند. اطلاعات شخصیتان مثل شماره حساب بانکی و یا شماره کارت اعتباریتان در اختیار هکرها قرار می گیرد و به راحتی می توانند با کارت اعتباریتان خرید کنند و یا از حسابتان پول برداشت کنند.

 

 

پس برای امنیت بیشتر رمز عبور ، مقاله زیر را به دقت مطالعه نمائید :

 

1- اصلا برای پسورد از اسم استفاده نکنید، چه اسمتان چه فامیلیتان یا اسم مورد علاقه و یا هر اسم خاص دیگری. چون هکرها از برنامه های فرهنگ لغات خاصی استفاده می کنند که می توانند در عرض چند ثانیه پسوردتان را هک کند.

2- برای پسوردتان، از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و یا اعداد و یا علامت های خاصی استفاده کنید. البته از علامت های خاص به تنهایی استفاده نکنید. مثلا علامت خاص همراه با عدد و یا همراه با حروف را انتخاب کنید. بیشتر کاربران از علامت ! به همراه اسمشان استفاده می کنند که به راحتی قابل هک است.

3- برای پسورد، حروف و اعدادی را که کنار هم قرار دارند انتخاب نکنید. مثلا پسوردهایی مثل "ghjkl" و یا "zxcvb" و یا اعداد "1234567" به راحتی قابل دسترس برای هکرها هستند.

4- برای پسوردتان، حداقل از 8 کاراکتر استفاده کنید.

برای پسوردهایی که از 4 کاراکتر تشکیل شده اند، حدود 45000 حالت وجود دارد، ولی برای پسوردهایی که از 8 کاراکتر و علامت های خاص تشکیل شده اند، در حدود یک میلیارد حالت وجود دارد.

 

 

 

5- پسوردتان را همواره تغییر دهید.

اگر زمان استفاده از پسوردتان طولانی شود احتمال هک شدن پسوردتان بیشتر است. بهتر است که هر 3 ماه یک بار پسوردتان را تغییر دهید.

6- پسوردتان را به هیچ کس ندهید.

اگر کسی از شما به هر طریقی پسوردتان را خواست، به او ندهید! هکرها معمولا خودشان را به عنوان یکی از کارکنان شرکت های بزرگ، یا سرویس کار کامپیوتر معرفی می کنند و یا توسط تلفن و یا ایمیل، پسوردتان را برای حل کردن مشکلتان از شما می خواهند. ولی این نکته را فراموش نکنید که هیچ شرکت معتبری از شما پسورد نمی خواهد.

7- تا حدی که امکان دارد پسوردتان را در جایی ننویسید.

اگر روی یک کاغذ آن را بنویسید و آن را در جای امنی مثل کیفتان قرار دهید، باز هم امکان هک شدنش وجود دارد. یا کاغذ را روی مانیتور یا هر جای دیگری نچسبانید و یا زیر کیبورد یا پد ماوس و یا هر جای دیگری که در معرض دید باشد نگذارید.

8- پسوردتان را در کامپیوتر ذخیره نکنید.

کامپیوتر می تواند پسوردتان را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر دفعه که می خواهید وارد شوید پسوردتان را بزنید. به این ترتیب اگر که مرتبا می خواهید وارد شوید احتیاج ندارید که پسورد را هر بار وارد کنید، این باعث می شود که خیلی زود پسورد را فراموش کنید. این نکته را یادتان باشد که اگر بخواهید پسورد را عوض کنید، باید حتما پسورد قبلی یادتان باشد.

 

 

7 تکنیک ایحاد رمز عبور حرفه ای با امنیت بالا

 

1- برای ایجاد کردن پسورد، از حروف بزرگ و کوچک به صورت یک در میان یا دو در میان استفاده کنید. مثل: InTeRnEt و یا INteRNet

2- یک جمله را در ذهن خود در نظر بگیرید. حر.ف اول کلمات این جمله را برای پسوردتان انتخاب کنید. مثلا: " Man Har Ruz Be Site Amoozesh Computer Sar Mizanam" حالا پسورد من : "MHRBSACSM"

3- اسم خودتان یا یک لغت را در نظر بگیرید، حالا حروف سمت راست یا چپ آن را که روی کیبورد است برای پسوردتان انتخاب کنید. مثلا: COMPUTER پسورد من است و حروف سمت راست آن : pdysfroy

4- عدد یا تاریخی برای خودتان انتخاب کنید و سپس بر طبق آن دکمه ی Shift را نگهدارید و تایپ کنید. مثلا: 1368و25و69  که می شود: !#^*<@%<^)

5- در پسوردتان از علامت های خاص استفاده کنید. مثال: C/om\@p{u$t%er*&

6- لغات یک جمله را به اختصار بنویسید. این اختصارات مربوط به خودتان است و قاعده و قانون خاصی ندارد. جمله: "I have a best site for my lessons" پسورد: "ihvbstsfrmls"

7- لغت یا ترکیبی از لغات و اعداد را برای خود انتخاب کنید. بعد آن را به هم بریزید مثلا حرف اول را به جای حرف آخر قرار دهید و یا جای اعداد را با حروف را با هم عوض کنید. مثال: com319put410er36 پسورد: ut36ter410comp319

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ٩:۱٥ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

در صورتی که با مرورگر فایرفاکس زیاد سروکار دارید،‌ حتماً‌ به این مشکل برخورده‌اید که هنگامی که قصد دارید تا آدرس سایتی را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید به این دلیل که از قبل زبان کیبورد ویندوز بر روی فارسی قرار گرفته است،‌ آدرس سایت اشتباهاً به زبان فارسی تایپ می‌شود و ناچارید عبارت اشتباه را پاک نموده، زبان کیبورد را به انگلیسی تغیر دهید و مجدد آدرس صحیح را وارد کنید.

این مشکل چه برای کاربران حرفه ای که تند تایپ می‌کنند و چه برای کاربران مبتدی که به هنگام تایپ به صفحه کلید نگاه می‌کنند پیش می‌آید. در این ترفند قصد داریم به معرفی راهی بپردازیم که دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشید، به طوری که هر آنچه از این پس در نوار آدرس فایرفاکس وارد می‌کنید،‌ به طور اتوماتیک انگلیسی تایپ شود.

 

 

 

بدین منظور:

تنها نیازمند یک افزونه به نام Input Language Assistant هستیم. با نصب این افزونه بر روی مرورگر فایرفاکس، در صورتی که زبان کیبورد بر روی فارسی (یا هر زبانی به غیر انگلیسی) قرار گرفته باشد،‌ به طور اتوماتیک زبان به انگلیسی تغییر پیدا می‌کند و اشتباهی رخ نمی‌دهد.

 

برای نصب این افزونه به لینک زیر بروید:

http://addons.mozilla.org/af/firefox/addon/48578

 

سپس با انتخاب Add to Firefox و سپس کلیک بر روی دکمه Install،‌ افزونه را نصب کنید. پس از نصب افزونه نیاز است که یک بار فایرفاکس را ببندید و آن را از نو باز کنید.

تنها دقت کنید اگر یک تب باز کنید و همان زمان زبان کیبورد را بر روی فارسی قرار دهید و در نوار آدرس تایپ کنید،‌ زبان همچنان فارسی خواهد بود. اما اگر ابتدا زبان را به فارسی تغییر دهید و سپس یک تب جدید باز کنید و در نوار آدرس تایپ کنید متوجه کارکرد افزونه خواهید شد.

 

چند کلید میانبر:

/ : جستجوی سریع را باز می کند.

Ctrl+Shift+T : آخرین برگه بسته شده را باز می کند.

 

برای افزایش سرعت فایرفاکس داده ها را فشرده کنید:

 

toonel.net را از آدرس http://www.toonel.net دریافت کنید و آنرا نصب کنید. برنامه جاوای هوشمندی که نصب می کنید همه ترافیک شما را از مسیر سرورهای خود re-route می کند و با فشرده سازی محتوی صفحات وب و کاهش کیفیت تصاویر حجم داده های دریافتی شما را کاهش می دهد. این سرویس بخصوص برای استفاده کنندگان از ADSL حجمی بسیار مفید است.

 

فعال سازی pipelining

 

ابتدا یک درخواست به سرور مورد نظر شما فرستاده می شود و سپس مرورگر شما تا پاسخ سرور را دریافت کند منتظر می ماند و سپس ادامه می دهد اگر خوب دقت کنید و به گزارش اتفاقاتی که در زیر مرورگرتان درج می شود دقت کنید حتما متوجه این موضوع شده اید. pipelining شیوه ای است که به شما این امکان را میدهد که درخواست های همزمان و چندگانه ای را ارسال بفرمایید.

 

برای فعال کردن این تکنیک:

- ابتدا به صفحه تنظیمات فایرفاکس بروید (عبارت about:config را در محل آدرس مرورگر تایپ کنید و اینتر را فشار دهید) توجه داشته باشید اگر بار اول باشد که به این صفحه می روید و اگر علامت مربوطه را حذف نکرده باشید فایرفاکس از شما قولی مبنی بر پذیرش مسوولیت خرابکاری خواهد گرفت.

- network.http.pipelining و network.http.proxy.pipelining رابیابید بر روی هرکدام دو بار کلیک کنید و مقادیرشان را بر روی TRUE تنظیم کنید.

- network.http.pipelining.maxrequests را بیابید و مقدار آن را برابر با ۸ قرار دهید.

نکات ذکر شده می تواند باعث افزایش سرعت شما در رسیدن به اهدافتان شود.

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ٩:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

نحوه انتقال دوستان از فیسبوک به گوگل +

 

یک سایت اجتماعی جدید است که  Google طراح آن است. این پرو‍ژه شبکه اجتماعی، یک تجربه واقعی است اما شاید تاکنون برای خود اکانت در  Google+درست نکرده باشید که در حال حاضر این پروژه همچنان در مرحله آزمایشی است،البته این پروژه از مرحله آزمایشی خارج شده و با رفع نقایص آن به یک طرح کامل و قدرتمند تبدیل شده است.

 

اگر در Google+یک اکانت برای خود ساخته اید و می خواهید دوستان فیس بوک خود را به این اکانت منتقل کنید، چطور باید این کار را انجام دهید؟ با این روش ایمن می توانید دوستانتان را به Google+دعوت کنید.

 

حالا این روش را امتحان کنید:

 

مرحله ی استفاده از اکانت Yahoo:

 

مرحله اول: وارد اکانتYahooخود شوید بر روی قسمت Contactsکلیک کنید و گزینه Import Now را انتخاب کنید.

 

مرحله دوم: حالا شما یک صفحه را خواهید دید که در  آن 4 گزینه هست، بر روی آیکون Facebookکلیک کنید تا لیست دوستان شما منتقل شوند.

 

مرحله سوم: در همان حین اکانت Facebookشما باز خواهد شد ، در آن قسمت گزینه Allow yahooرا انتخاب کنید.

 

مرحله چهار: حالا اکانت های Facebookخود را به اکانت Yahooمنتقل کردید.

 

مرحله پنجم: وارد اکانتGoogle+خود شوید  و به صفحه ی Circleبروید.

 

مرحله ششم: حالا از اینجا روی گزینه ی Find&Inviteکلیک کنید و اکانتYahooخود را از آنجا تایید کنید.

 

مرحله هفتم: لیست دوستانFacebookشما به اکانت Yahooمنتقل شده است و می توانید تمام دوستان خود را از قسمت Circleوارد کنید. از همین مرحله هم می توانید برای منتقل کردن لیست دوستانتان از   Facebook به Hotmail و بعد از آن Google+هم استفاده کنید.

 

 

 

 

 

کاربران سیستم تلفن Android:

 

یک خبر خوب برای تمام کاربران این سیستم تلفن همراه این است که با استفاده از Instant Uploadو برنامه های کاربریHuddle، می توان به Google+رفت و لیست دوستان Facebookخود را به Gmail منتقل کرد. اگرکانتکت های سیستم تلفن  Androidشما قبلاهمگام(Sync) نشده است،می توانید به بخش تنظیمات Facebook رفته وCheck inو Auto-sync را انتخاب نمائید و بعد با وارد شدن به اکانت Facebookتمام اعضا لیست خود را با Gmail خودتان همگام(sync)کنید.

 

در سایتGoogle+ویژگی های زیر وجود دارد که آن را از دیگر شبکه های اجتماعی متمایز می کند:

 

Circles

 

بهترین ویژگی Google+همین قسمت Circlesاست که به شما این امکان را می دهد که لیست دوستان خودتان را دسته بندی کنید، اما فقط به این موارد محدود نمی شود، این بخش به شما این امکان را خواهد داد تا مطالبی را که به اشتراک می گذارید به راحتی کنترل کنید. می توانید Statusبگذارید و و یا تصاویری را که می خواهید برای یک سری از دوستانتان نمایش دهد .فقط کافی است که دوستانتان را در این بخش از Google+قرار دهید و اینکه می توانید از این طریق اشتراکات خود را مدیریت کنید.

 

 

 

Hangout

 

این همان قابلیت چند کاربری و چت ویدئویی است. این امکان را به شما می دهد که همزمان با 10 نفر چت داشته باشید و یا ویدئویی از Youtubeرا با هم ببینید و اینکه راجع به آن بحث کنید و کامنت برای آن بگذارید.

 

 

 

Spark

 

این یکی دیگر از مشخصه های Google+است . در این بخش می توانید علایق خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و مثلا بگویید که به هاکی و یا اسکی و یا یک گروه موسیقی خاص علاقه دارید . مهمتر از همه اینکه اطلاعاتی را مرتبط با علایق شما در اختیار دوستانتان قرار می دهد و می توانید آن صفحات را به اشتراک با دوستانتان قرار دهید و افراد را به آن صفحات دعوت کنید و مطالب را با آن ها در میان بگذارید.

 

 

 

Huddle

 

این بخش از Google+سرویس چت گوگل است که می توانید با دوستانتان در یک زمان چت کنید و یا حتی می توانید آن را محدود به دسته خاصی از افراد کنید.Google+یک برنامه هم برای کاربران تلفن دارد که فقط با سیستم تلفنAndroidکار می کند. این برنامه به شما این امکان را می دهد که چت متنی با دوستانتان داشته باشید .

 

 

 

Instant Upload

 

این ابزاری است که می توانید به کمک آن به راحتی عکس به اشتراک بگذارید.Google+بخش Instant Uploadرا برای برنامه موبایل راه انداخت. این امکان را به شما می دهد که داده ها را مستقیما بر روی Google+به اشتراک بگذارید اگر از برنامه Instant Mobileعکس بگیرید می توانید عکسهای آن را به آسانی به اشتراک بگذارید.

 

سلطان موتورهای جستجو Google، با گستره عظیمی که دارد ، می خواهد که با شبکه اجتماعیFacebook‌ رقابت کند.

 

Facebookآیا برنامه ای برای رقابت با Google+دارد و یا می تواند انحصار خود را حفظ کند؟

 

Google+این امکان را ایجاد می کند که طرفداران  Facebook را برباید و فقط زمان این ادعا را ثابت خواهد کرد.

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

کلیدهای میانبر ویندوز

 

 

این ترفند ها بیشتر برای سرعت بخشیدن به انجام کار ها است به طور مثال اگر می خواهید قسمت جستجوی ویندوز را باز کنید میتوانید به یک یا ۲ کلید آنرا به سرعت اجرا کنید که در غیر اینصورت باید با چندین کلیک به پنجره مورد نظر بروید و جستجو گر را انتخاب کنید.

 

- معروف ترین و ساده ترین ترفند ها کلید F1 هست که با فشار دادن این کلیک شما به قسمت Help ویندوز منتقل میشود.

 

 

 

- یکی  از بیشترین  کلیک های که شما در ویندوز انجام می دهید برای رسیدن به آدرس بار هست ، به طور مثال اگر می خواهید  آدرس یک سایت  را تایپ کنید اول باید   ماوس را روی قسمت  آدرس بار بیاورید و آدرس  مورد  نظر خود  را تایپ  کنید. ولی برای  سریع تر کردن  این کار میتوانید از کلید های میانبر Alt+D استفاده کنید  که پس از فشار دادن آن شما سریع به آدرس بار منتقل میشوید و میتوانید آدرس مورد نظر خود را به سرعت تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

 

- برای نمایش کامل دسکتاپ میتوانید از کلید های WinKey+D استفاده کنید این کلید ها در مواقعی استفاده می شود که پنجره های زیادی روی ویندوز شما باز هستند.

 

- برای سریعتر رسیدن به properties فایل ها میتوانید کلید Alt را نگه دارید و سپس روی فایل مورد نظر خود کلیک کنید.

 

برای رفتن به Back یا Forward یک صفحه در اینترنت اکسپلورر میتوانید از ۲ کلید Alt که در سمت های راست و چپ کیبورد وجود دارند استفاده کنید.

 

برای  راحـت تر و سریعتـر رفتـن به دیگر  پنجره های باز شده میتوانـید  از کلید های ترکـیبی Alt+Tab استـفاده کنـید.

 

برای فول اسکرین و بیشترین استفاده از فضای نمایشگر میتوانید کلید Ctrl را نگه دارید و روی نوار آبی رنگ بالای پنجره مای کامپیوتر ۲ بار کلیک کنید ، میبینید که پنجره از دفعه قبل خیلی بزرگتر شده هست و تمام نمایشگر را اشغال میکند.

 

 

 

اطلاع بیشتر از روشن شدن کلید های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock

 

گاهی پیش می آید که بدون خواسته خود دستمان روی یکی از دکمه های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock میخورد و باعث تغییراتی در تایپ میشود که میتواند بعدا مشکل ساز باشد ولی برای اینکه هر دفعه  و ناخواسته این کلید ها روشن میشوند شما اطلاع داشته باشید میتوانید برای ویندوز جوری تعریف کنید که پس از روشن شدن این کلید ها یک صدای بیب از اسپیکر ها پخش شود.

 

برای اینکار ابتدا به Control Panel ویندوز خود بروید و برنامه Accessibility Options را اجرا کنید ، سپس یک پنجره باز میشود که باید تیک گزینه Use Toggle Keys را فعال کنید و سپس روی دکمه OK کلیک کنید تا پنجره بسته شود و تغییرات اعمال شوند.

حال از این به بعد هر وقت یکی از کلید های Caps Lock ، Num Lock و Scroll Lock چه خواسته چه نا خواسته روشن شوند یک صدای بیب کوتاهی از اسپیکر ها پخش میشود.

 

 

اگر ویندوز ویستا یا ۷ دارید این روش را پیگیری کنید:

 

ابتدا به Control Panel ویندوز بروید و سپس روی برنامه Home Control Panel کلیک کنید ، سپس پنجره ای باز میشود که باید روی گزینه های Ease of Access و Ease of Access Center کلیک کنید و بعد روی دکمه Make the keyboard easier to use کلیک کنید و در آخر هم تیک گزینه Turn on Toggle Keys را فعال کنید و روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

برای بازگشت به حالت اول هم میتوانید همین روش های بالا را انجام دهید و اگر تغییری اعمال نشد کامپیوتر را یک بار restart کنید.

 

 

چند ترفند کوچک در ورد (word) آفیس

 

برای استفاده راحت تر و سریعتر از منو ها و ذخیره میتوانید کلید Alt را نگه دارید و بعد از چند ثانیه اعدادی روی نمایشگر نمایان میشود که برای ذخیره میتوانید کلید ۱ را فشار دهید.

برای جستجو در بین حروف تایپ شده کلید های Ctrl+F را فشار دهید و سپس متن مورد نظر خود را تایپ کنید و روی دکمه find کلیک کنید.

تغییر اندازه قلم با P+Shift+Ctrl

J+Ctrl  تراز بندی از دو طرف پاراگراف با

۲+Ctrl   فضای دو برابر خطوط پاراگراف با

تراز بندی راست پاراگراف با    R+Ctrl

حذف قالب بندی پاراگراف با  Q+Ctrl

 

 

 

 

در آخر هم چندین ترفند کوچکی را که در رابطه با ویندوز و نرم افزار های ویندوز هست را به شما معرفی میکنم:

 

 

Ctrl+T برای باز کردن تب جدید در مرورگر فایرفاکس ویندوز

Ctrl+Z برای باز کردن پنجره های بسته شده ای که در قبل در فایرفاکس بسته شده بودند ، البته باید در قبل مرورگر فایر فاکس باز باشد

فشار دادن کلید PrtScr یا Alt+Print Screen که در بالای کیبورد وجود دارد باعث عکسبرداری از صفحه ویندوز شما میشود

کلید X برای پخش موزیک در نرم افزار مدیاپلیر Winamp

کلید Z برای رفتن به آهنگ  بعدی و کلید B برای رفتن به  آهنگ قبلی در نرم افزار  مدیا پلیر Winamp استفاده میشود.

نگه داشتن کلید ویندوز به همراه + یا – موجب بزرگ و کوچکنمایی پنجره ها در ویندوز ۷ میشود

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:٤۸ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

 

آموزش مدیریت دفتر تلفن گوشی های اندروید

 

 

اکثر مردم به درستی از دفتر تلفن گوشی موبایل اندروید خود استفاده نمی کنند. حتما برای شما هم پیش آمده که شماره فردیی را در تلفنتان ذخیره کرده اید اما وقتی می خواهید شماره آن فرد را بگیرید، آن را پیدا نمی کنید. یا ممکن است مشاهده کرده باشد که شماره بعضی از دوستان شما در دفتر تلفنتان بارها تکرار شده است. احتمالا برای شما یا دوستانتان پیش آمده که گوشی تلفنتان خراب شده یا دزدیده شده و کل مخاطبین و شماره تماس آنها را از دست داده و این موضوعی هست که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید.

 

اگر می خواهید به این موضوع پایان دهید و یک مدیریت قوی بر روی دقیق بر روی دفتر تلفنتان داشته باشید حتما این مقاله را مطالعه کنید. ما به شما یاد میدهیم که به سادگی آب خوردن وقتی یک گوشی جدید می خرید تمام دفتر تلفن قدیم شما بصورت خودکار وارد گوشی جدید شما شود.

 

قدم اول:

 

وارد تنظیمات یا همان Setting گوشی اندروید خود شده و در قسمت حساب ها یا همان Accounts ببینید آیا آدرس گوگل یا همان Gmail خودتان را وارد کرده اید؟ برای این منظور دکمه افزودن حساب یا Add account را زده و روی گزینه Google یا همان گوگل کلیک کنید. از شما سوال می شود که Existing - New یعنی اکانت شما موجود است یا می خواهید یک اکانت جدید بسازید؟ اگر جیمیل ندارید فورا یک حساب گوگل باز کنید و اگر دارای حساب گوگل یا جیمیل می باشید اطلاعات حساب گوگل خود را در این قسمت وارد کنید. به هر حال وقتی اکانت گوگل شما در قسمت حساب ها وارد شد کار اصلی تمام شده.

 

اما برویم به سراغ دفتر تلفن

 

در قسمت دفتر تلفن شما چندین منبع مختلف برای ذخیره سازی شماره ها دارید(تلفن یا Device - اکانت گوگل یا Google - سیم کارت شما که احتمالا نام آن را نمایش می دهد مثل MCI - Irancell - MTN - Rightell یا ....و همچنین اکانت های شبکه های اجتماعی مثل وایبر، واتساپ، تلگرام و لاین و ....) که بصورت پیشفرض، دفتر تلفن شما تمامی منابع ذخیره مخاطبین (All contacts) را نمایش می دهد.

 

 

 

احتمال دارد شما وقتی از تلفن قدیمی خود استفاده می کردید تعدادی از مخاطبین خود را در سیم کارت خود ذخیره کرده باشید. پس طبیعتا اگر شماره یکی از این مخاطبین را در دفتر تلفن خود ثبت کرده باشید اکنون این فرد دارای دو شماره در دفتر تلفن شما می باشد که یکی را از منبع سیم کارت و دیگری را از منبع گوشی تلفن نمایش می دهد.

 

همچنین به محض عضویت در شبکه های ارتباطی مانند تلگرام تمام دوستان شما که در این شبکه عضو هستند هم نمایش داده می شود و شما این افراد را نیز بصورت تکراری می بینید.

 

برنامه ما برای شما این است که تمامی این شماره تلفن ها را یکپارچه کنیم و ترتیبی بدهیم که از هر نفر فقط یک آیتم (که می تواند شامل اطلاعات عکس، شماره موبایل، شماره منزل، شماره محل کار، فکس، آدرس ایمیل و .......باشد) در دفتر تلفن گوشی وجود داشته باشد و هرگز این اطلاعات از دست نرود (حتی درصورت سرقت گوشی).

 

خوب قدم اول این است که شماره تلفن ها را وارد اکانت گوگل مان کنیم. (توجه داشته باشید که گوگل یک برنامه مدیریت تماس یا همان Contacts دارد که در کنار جیمیل شما قابل دسترس است و با امنیت بسیار بالا این اطلاعات را کاملا محرمانه برای شما نگهداری می کند)

 

برای این منظور ابتدا در دفتر تلفن یا مخاطبین یا همان Contacts / People گوشی خود وارد قسمت Contact to Display یا همان "مخاطبین جهت نمایش" شده و گزینه سیم کارت را انتخاب کنید. اگر شماره ای در سیم کارت شما ذخیره شده باشد نمایش داده می شود. حال باید این شماره ها را وارد اکانت گوگل کنیم.

 

برای این منظور گزینه واردکردن/صادر کردن یا همان Import/Export را کلیک کرده و بر روی گزینه مبدا که در این قسمت سیم کارت هست کلیک کرده و پس از کلیک بر روی گزینه Next یا بعدی وارد مرحله بعدی شده و حال گزینه مقصد که همان گوگل هست کلیک می کنیم. در اینجا لیست تمام مخاطبان سیم کارتمان نمایش داده می شود. از گزینه انتخاب همه را کلیک می کنیم Select All و OK یا تایید را می زنیم و منتظر می مانیم تا تمام شماره ها وارد اکانت گوگل شود.

 

همین کار را با دفتر تلفن گوشی یا Device انجام می دهیم. یعنی اول گزینه نمایش را بر روی دفتر تلفن تنظیم می کنیم و سپس از طریق گزینه صادر کردن شماره های دفتر تلفن را به اکانت گوگل صادر می کنیم. ضمنا اگر گوشی شما دو سیمکارت دارد این کار را با سیم کارت دوم هم انجام می دهیم.

 

حال می توانیم به آدرس https://contacts.google.com رفته و ببینیم که آیا شماره های سیم کارت و گوشی ما وارد اکانت جیمیلمان شده یا نه؟ اگر نشده ممکن است اینترنت گوشی شما اکانت گوگل را فیلتر کرده باشد که ببرای این منظور باید ترتیبی بدهید که این مشکل را حل کنید (از یک متخصص کامپیوتر کمک بگیرید) یا ممکن است همه دفتر تلفن شما وارد نشده باشد که ممکن است اینترنت گوشی شما کمی ضعیف باشد که باید صبر کنید تا تعداد مجموع شماره تماس مخاطبین سیم کارت و دفتر تلفن شما با تماس های گوگل شما یکی باشد. برای آزمایش بصورت رندم از هر حرف یکی دوتا از تماس ها را بررسی کنید.

 

حالا وقت آن رسیده که گوگل به روش هوشمندانه ای با یک کلیک تمامی شماره های تکراری شما را شناسایی و آنها را در هم ادغام کند. نگران نباشید، گوگل خیلی خوشمند تر از این حرفهاست. دکمه نمایش شماره های تکراری بالای صفحه را بزنید و سپس بر روی دکمه ادغام یا همان Merge کلیک کنید.

 

برای اطمینان همین الان از شماره های منظم و پاکسازی شده خود یک بکاپ بگیرید. در همان کنتکت های گوگل خود از منوهای کناری صفحه بر روی گزینه صادرکردن یا همان Export کلیک کرده و همه مخاطبین را انتخاب و یک فایل بکاپ کم حجم تهیه کنید. (فرقی نمی کند یا کدام فرمت اما پیشنهاد من Google CSV format است. البته این کار را در گوشی تلفن خودتان هم می توانید انجام دهید و از همان قسمت صادر کردن استفاده کرده و اینبار مبدا را شماره مخاطبین گوگل و مقصد را کارت حافظه انتخاب کنید.

 

اکنون وقت آن رسیده که به سراغ گوشی خود رفته و تمام شماره تلفن های داخل سیم کارت و داخل گوشی یا همان Device را حذف کنید )نگران نباشد جای شماره های شما در گوگل امن است. همچنین در قسمت دفتر تلفن خود گزینه تنظیمات Contact to display یا همان "مخاطبین جهت نمایش" را بر روی اکانت گوگل بگذارید.

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

چگونه فایل PDF بسازیم و بخوانیم؟

 

PDF چیست؟

 

PDF فرمتی است که برای کتاب های الکترونیکی استفاده می شود و نسبت به فرمت های دیگر مثل Doc برتری دارد چون وقتی از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر انتقال می یابد نظم نوشته های آن به هم نمی ریزد.

به هر حال، در بسیاری از مواقع کسانی که فایلی را می گیرند ترجیح می دهند که فایل را به صورت PDF بگیرند، چون ممکن است در کامپیوتری که می خواهند از آن فایل استفاده کنند نرم افزار سازنده ی فایل وجود نداشته باشد.

 

 چگونه PDF بخوانیم؟

 

برای این که بتوانیم یک فایل PDF را بخوانیم باید از نرم افزار Adobe Acrobat Reader استفاده کنیم. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.Adobe.com/acrobat به راحتی download کنیم.

برای download کردن یک فایل PDF به جای آن که روی لینک آن کلیک کنیم، بهتر است ابتدا کلیک راست کنیم و بعد Save target as را انتخاب کنیم تا فایل بر روی کامپیوترمان ذخیره شود تا به راحتی بتوانیم آن فایل را باز کنیم و اطلاعات درونی اش را ببینیم.

 

چگونه فایل PDF بسازیم؟

 

چند راه برای ساختن فایل PDF داریم. هر فایلی که بتوانیم چاپ کنیم را می توان به PDF تبدیل کرد. بنابراین می توانیم فایل های مختلف را به PDF تبدیل کنیم تا دیگران برای دیدن فایل های ما نیازی نداشته باشند که نرم افزارهای مختلف را نصب کنند. یکی از راه های ساختن PDF استفاده از نرم افزار  Adobe Acrobat است. توجه کنید که این نرم افزار با Adobe Acrobat Reader تفاوت دارد. Reader فقط می تواند فایل PDF را بخواند ولی Adobe Acrobat که بعضی اوقات Adobe Acrobat Writer هم نامیده می شود، هم می تواند فایل های PDF را بخواند، هم می تواند ویرایش کند و هم فایل های PDF ایجاد کند.

 

اگر فایل های PDF را با نرم افزار Adobe Acrobat باز کنیم می توانیم آن ها را تغییر بدهیم. برای ساختن فایل PDF و تبدیل فایل های دیگر به PDF از Adobe Distiller که به همراه Adobe Acrobat نصب می شود هم می توانیم استفاده کنیم.

البته نرم افزار Adobe Distiller بدون Adobe Acrobat هم نصب می شود و می توانیم فقط از آن استفاده کنیم در این صورت برای خواندن فایل های PDF باید Adobe Acrobat Reader را هم نصب کنیم.

اگر نرم افزار Adobe Distiller را نصب کنیم چاپگری با همین نام بر روی کامپیوتر نصب می شود که هر فایلی را که می خواهیم به PDF تبدیل کنیم باید اول با نرم افزار مربوط به خودش باز کنیم و بعد فایل را چاپ کنیم. چاپگر Adobe Distiller را به جای چاپگر پیش فرض خودمان انتخاب کنیم تا مسیر ذخیره ی فایل را از ما بپرسد و فایل PDF ذخیره شود. این روش اگرچه بسیار راحت و ساده است ولی بعضی از وقت ها با مشکل مواجه می شود و ممکن است فایل PDF مان درست کار نکند. مثلا بعضی وقت ها این روش نمی تواند با فونتی که ما توی فایلمان استفاده کردیم کار کند و پیغام Error می دهد.

 

 

 

راه دیگر استفاده از نرم افزار PDF995 است. این نرم افزار را می توانیم از سایت www.pdf995.com دانلود کنیم. حجم این نرم افزار بسیار کم است و وقتی روی سیستم مان نصب می شود یک چاپگر با همین نام بر روی ویندوزمان نصب می شود که می توانیم با انتخاب این چاپگر به عنوان چاپگر پیش فرض در هنگام چاپ، فایل PDF بسازیم.

 

راه مطمئن تر برای ساخت فایل PDF استفاده از چاپگر Postscript است که دردسر بیشتری دارد. برای نصب چنین چاپگری در Control Panel، Printers را باز می کنیم بر روی Add Printer دو بار کلیک می کنیم و در مرحله ی بعد Local Printer را انتخاب می کنیم در قسمت Select the Printer Port از بین فهرست نمایش داده شده، آخرین گزینه یعنی File: Print to file را انتخاب می کنیم. در مرحله ی بعد یک چاپگر Postscript را به عنوان چاپگر انتخاب می کنیم. اگر می خواهیم این چاپگر پیش فرض باشد Yes و اگر نه No را انتخاب می کنیم و Next را می زنیم تا نصب ما کامل شود.

حالا برای ساختن PDF باید در نرم افزار مورد نظرمان فایل را با استفاده از چاپگر که نصب کردیم چاپ کنیم، اول باید مسیر و نام فایل دخیره شده را مشخص کنیم تا یک فایل PRN بر روی هارد کامپیوترمان ذخیره شود و  بعد این فایل را با نرم افزار Acrobat Distiller باز می کنیم و سپس با استفاده از Drag کردن، فایل PRN را بر روی نرم افزار قرار دهیم.

Distiller، یک فایل PDF در کنار فایل PRN ما می سازد که می توانیم آن را باز کنیم و ببینیم. سایت هایی هم مثل www.pdfconverter.com وجود دارند که به صورت online بعضی از فایل هایمان مثل Word و html را به PDF تبدیل می کنند. البته این سایت ها معمولا با فایل های فارسی سازگار نیستند. در آخر بعضی از نرم افزار ها امکانات خاصی را برای ساختن فایل های PDF دارند که در قسمت Save As و یا Export آن ها می توانیم فایل PDF بسازیم.

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

فناوری کوکی که کوکیهای  HTTP و یا کوکیهای وب نیز نامیده میشوند،توسط وب سایتها به کارگرفته می شوند. فناوری کوکی برای نگهداری اطلاعات کاربران استفاده میشود.شناسایی کاربران بر اساس اطلاعات را تسهیل می نماید.

 

کوکی یک تکه از متن است که توسط یک سرور به سرویس گیرنده وب ارسال شده و بعد دوباره توسط سرویس گیرنده بازگردانده می شود.این اتفاقی است که در هر بار استفاده در سرور رخ می دهد. معمولا یک کوکی شامل پیام یا اطلاعات متنی(Text)با کمتر از 255 کاراکتر و حجمی حدود چند کیلو بایت است. فناوری کوکی معمولا برای احراز هویت کاربران وب سایت و همچنین برای حفظ اطلاعات مربوط به آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چرا از فناوری کوکی استفاده می کنیم؟

 

کوکی ها به عنوان وسیله ای برای شناسایی یک کاربر عمل می کنند. هنگامی که یک کاربر از یک وب سایت بازدید می کند، آن وب سایت ها برروی رایانه های کاربران کوکی ها را ذخیره می کنند تا در مراجعات بعدی از این اطلاعات استفاده شود .

هدف دوم اینکه وب سایت ها می توانند دقیقا تعیین کنند که چند نفر در حال بازدید از سایت هستند. معلوم است که با وجود سرور های پروکسی، کش کامپیوتر و سرورها و غیره تنها راهی که برای شمردن بازدید کنندگان باقی می ماند، استفاده از یک کوکی و یک شناسه منحصر به فرد است. با استفاده از کوکی ها سایت ها می توانند تعیین کنند:
• چند بازدید کننده وجود دارند
• چند بازدید کننده جدید در مقایسه با بازدید کنندگان قدیم وجود دارند
• بازدید کننده هر چند وقت یک بار به سایت سر می زند

.


فناوری کوکی چگونه کار می کند؟

1. انتقال صفحات وب بین یک سرور و یک مرورگر، با استفاده از پروتکل (HTTP) اتفاق می افتد. هنگامی که یک کاربر در نوار آدرس مرورگر ، آدرس(URL) وب سایت مورد نظرخود را وارد می نماید، مرورگر آن را دریافت کرده و این درخواست را به سرور می فرستد، این درخواست مربوط به همان صفحه وبی است که توسط کاربر مشخص شده است.

2. بعد سرور توسط مرورگر ، صفحه مورد درخواست را در قالب پاسخHTTP می فرستد.این پاسخ ممکن است به عنوان یک بسته متنی با حجم چند کیلو بایت، برای ذخیره سازی کوکی ها فرستاده شود.

3. در طی هر درخواستی که شما به سرور می فرستید، حتی زمانی که از سرور، صفحات وب مختلفی را درخواست  می کنید، سرور تمام این اطلاعات را مشخص و درخواست شما را برآورده می نماید ، بدون این که نیاز باشد کاربر فرآیند تائید را دوباره انجام دهد.

مزایای استفاده از فناوری کوکی

• با استفاده از کوکی ها ، وب سایت های متعددی وجود دارند که کاربران می توانند از آن ها بازدید و آن ها را پیگیری نمایید.با این روش وب سایت ها اطلاعات کاربر را در بانک اطلاعاتی خود نگهداری می نمایند. این فرآیند می تواند شامل پیاده سازی مکانیزم شمارش کاربران بازدیدکننده باشد.

• بعضی از وب سایتها به کاربران خود اجازه این را  می دهند که طرح بندی و محتویات وب سایت را براساس دیدگاه شخصی خود از سایت تغییر دهند. این ارمغان توسط فناوری کوکی ساخته شده است که این توانایی را امکان پذیر می نماید.

• استفاده از فناوری کوکی برای ردیابی رفتار محلی کاربران آگهی دهنده نیز مفید است، در حالی که اطلاعات شخصی بازدید کنندگان را در خود نگه می دارد. این اطلاعات  محرمانه باقی می مانند.

همچنین کوکی ها کمک می کنند که تبلیغات برحسب عادات گشت و گذار بازدید کنندگان از وب برایشان در دسترس باشد .این تبلیغ می تواند محصولات خاصی را برای کاربران خاصی، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در مورد آنها از کوکی ها در دسترسشان قرار دهد(مثل فیس بوک که تبلیغات گوشه ی پروفایل شما بر اساس علائق شما می باشد)

• وب سایت های تجارت الکترونیک ، توسط فناوری کوکی به عنوان چرخ دستی های خرید، برای کاربران  طراحی شده اند. هنگامی که یک کاربر یک کالا را انتخاب می نماید ، کالای مورد نظر در بانک اطلاعاتی سایت توسط کوکی ها ذخیره می شود. این فناوری مکانیزم خرید آنلاین را آسان کرده است. مسلما بدون استفاده از فناوری کوکی که برای نگهداری اطلاعات استفاده می شود، مکانیزم خرید آنلاین کار دشواری خواهد بود.

معایب استفاده از فناوری کوکی

• فناوری کوکی برای نگهداری اطلاعات استفاده می شود و ناتوان در تشخیص بین دو کاربر هست که از یک حساب کاربری استفاده می کنند. کوکی ها یک کاربر را از دیگری تشخیص نمی دهند. آنها تنها می توانند ترکیبی از یک حساب کاربری مجزا ، یک مرورگر و یک کامپیوتر را تشخیص دهند.

درکوکی ها ممکن است تناقض اطلاعات میان آنچه مشتری درخواست نموده و آنچه در کوکی ذخیره شده اتفاق بیفتد. در این موارد می توانید عملیات را با کلیک روی دکمه برگشت، به عقب بازگرداند . یا وقتی به صفحه RELOADED رسیدید عملیات را لغو کنید.با این روش می توانید درخواست های ذخیره شده در کوکی را تغییرات داده و به وب سایت مربوطه منعکس نمایید.

• افراد امکان دارد در طول روز از بیش از یک کامپیوتر استفاده کنند. مثلا امروزه استفاده از یک کامپیوتر در خانه ،یکی در اداره و یک لپ تاپ کار متداولی است. پس این فرد برای هر سایت سه کوکی کاملا مجزا برروی هر سیستم خود ذخیره می کند .در این صورت سایتها هم وی را به عنوان سه فرد مجزا محسوب کرده و در آمارشان ثبت می کنند. البته این فرد هم مجبور است تنظیمات دلخواه هر سایت را سه بار انجام دهد!

•از آنجاییکه کوکی ها معمولا به صورت متن عادی بین سایت و کامپیوتر شما رد و بدل می شوند ، پس کافی است یک هکر بین راه سایت و کامپیوتر شما کمین کرده باشد و بسته های اطلاعاتی را کنترل کرده و کپی کند . هنگامی که وی به یک کوکی برای Login دست پیدا کرد، به صورت دستی یک کوکی با این مشخصات بر روی سیستم خودش می سازد. سایت هم که نمی تواند فرق بین کوکی اصلی و کپی را تشخیص دهد. پس هکرها بدون نیاز به نام کاربری و رمزعبور به اکانت شما وارد می شود و به سرقت اطلاعات محرمانه شما می پردازد.

تکنولوژی مدرن راه حل بسیاری از این معایب را نشان داده است. با این حال با وجود مسایل و مشکلات احتمالی موجود در فناوری کوکی، باز هم کوکی ها به عنوان ساده ترین روش از میان چند روش فعال کردن فعالیت های خرید آنلاین در سایت های تجارت الکترونیک باقی مانده اند. با وجود انتقادها و رقابت های موجود در دنیای فناوری هنوز هم فناوری کوکی به طور گسترده ای تا این تاریخ مورد استفاده قرار می گیرد.

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:٢٠ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]

بهترین نرم افزارهای پشتیبان گیری کامپیوتر

شاید مجبور شوید مقداری پول خرج کنید اما بدانید که سرمایه گذاری بجایی کرده اید.  با این هزینه کم می توانید تمام فایل های مهم و کاربردی را از نابود شدن محافظت کنید. تمام نرم افزارهایی که در ادامه این مقاله توضیح داده خواهد شد، قابلیتی مثل گذاشتن پسورد برای فایل پشتیبان را دارند، در حقیقت این نرم افزارها از اطلاعات شما با پسورد گذاری محافظت می کنند و همچنین قابلیت فشرده سازی(zip)داده ها و تایید فایل پشتیبان را دارد.علاوه بر اینها بسیاری از آنها شامل نرم افزار Write همراه با بسته بندی و همچنین قابلیت پاک کردن CD و   DVD  را نیز دارند.در اینجا چندین نرم افزار برتر آمده است شما می توانید با توجه به حساسیت کامپیوتر خود یکی را انتخاب کنید.

 

NovaBACKUP 10 Professional

با نصب آسان و استفاده راحت از این نرم افزار می توانید از داده های خود محافظت کنید و همچنین هر آنچه که در محیط اینترنت به اشتراک می گذارید را حفظ می کنید. اگر کامپیوتر شما خراب شود، با داشتن فایل پشتیبان که با این برنامه گرفته شده است، سیستم خود را محافظت کنید، قبل از آنکه چیزی را از دست بدهید. قابلیت پشتیبان گیری اتوماتیک، رتبه ی این نرم افزار را در میان رقبای آن در بازار فناوری بالا برده است.

 

Genie Backup Manager Professional 8.0

برای سازمان های حرفه ای IT که در مقیاس کوچک کار می کنند هیچ نرم افزاری بهتر از این نرم افزار وجود ندارد. با نسخه ای از این نرم افزار با خیال راحت هر وقت اطلاعات خود را از دست دادید نگران هیچی نباشید. با وجود این نرم افزار بسیار مشهور می توانید از هر ابزار ذخیره ای بطور مجازی فایل پشتیبان بگیرید. فقط زمان مورد نظر را انتخاب کنید تا بطور اتوماتیک در همان زمان فایل پشتیبان از سیستم شما گرفته شود و هر بار یک ایمیل برای شما با این مضمون "فایل پشتیبان گرفته شده است " ارسال می شود.

 

NTI Backup Now EZ

هیچ فرقی نمی کند چه کاربری باشید، نرم افزار جدید NTI Backup Now EZ پشتیبان گیری را به راحتی و آسانی برای شما انجام می دهد. این نرم افزار نه تنها می تواند تمام داده های شما را حفظ کند (فایل ها، پوشه ها، برنامه کاربردی، نرم افزارها) بلکه تنها در چند لحظه و به روشی بسیار ساده می تواند هارد درایو شما را به روز کند. حالا هر بار که شما می خواهید از درایو جدیدی استفاده کنید، فقط کافی است آن را جایگزین کنید و حالا برنامه پشتیبان گیری از بقیه چیزها مراقبت می کند و همچنین یک نسخه آزمایشی رایگان به شما پیشنهاد می کند.

 

 

Symantec Backup Recovery Manager

کاربران به این نرم افزار عنوان "مدیر بازاریاب رتبه بالا" را دادند و از آسان بودن استفاده از این برنامه بسیار راضی هستند و در بازار پر رقابت امروز این برنامه بسیار مطلوب است، چه یک کسب و کار کوچک راه انداخته باشید و یا کسب و کار بزرگ داشته باشید این نرم افزار از فایل ها و پوشه های شما محافظت می کند. از خراب شدن سیستم شما جلوگیری می کند، بهترین چیز در مورد این نرم افزار این است که می توانید بشینید و نظاره گر باشید که این نرم افزار پشتیبان چطور از داده های شما محافظت می کند.

 

نرم افزارهای دیگری برای انتخاب 

موارد دیگر یاز نرم افزارهای پشتیبان گیری وجود دارد، امابه اندازه موردهایی که در بالا به آن اشاره شد کارایی ندارند. برخی ازآنها می تواند نیاز شما را برآورده کند و ازفایل های شما پشتیبانی کنند، اما تنها مشکلی که وجود دارد این است که آنها هیچ ضمانتی برای استفاده از نرم افزار به شما نمی دهند. آیا دنبال گزینه های بیشتری هستید؟ به اسامی که در زیر آمده نگاهی بیاندازید:

·         Acronis Backup & Recovery

·         Hewlett Packard Backup and Recovery Manager

·         DT Utilities PC Backup

·         Norton Ghost

·         Power Backup

 

[ ٢۳ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۸:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
امکانات وب
Instagram

کمک به سازمان خيريه محک